Zaznacz stronę

AKU Bellamont Suede GTX

buty trekkingowe do codziennego użytku, oto jak sprawowały się przez ponad ROK użytkowania.

Aku to włoski producent wysokiej jakości obuwia dla najbardziej wymagających użytkowników.

Wysokiej jakości materiały ale także styl, często zupełnie inny niż u pozostałych producentów obuwia górskiego wyróżnia tą włoską markę na europejskim rynku.

Aku Bellamont Suede GTX – rozwińmy nazwę

Aku – wiadomo, Bellamont (bella-piękno, mont – szczyt), Suede – zamsz, GTX – skrót od Goretex.

Czyli mamy włoskie ładne górskie buty z zamszu z membraną Goretex – proste, zgadza się ?

Zaczynamy.

Zamsz – materiał znany – to przecież skóra, czyli można liczyć na trwałość obuwia. Warto jednak pamiętać aby skórę tę pielęgnować. Zamsz posiadający delikatny meszek nieco szybciej wizualnie się zużywa niż lita skóra.

No i co mamy – czarna cholewka z jednego kawałka skóry ! Od pięty do pięty but jest wykonany z jednego wycinka zamszu – a jak wiemy łączenia bardzo często ograniczają trwałość obuwia – tu ten problem nie istnieje.

Czubek buta wzmocniony jest gumą – to guma nawiązująca swym kształtem do obuwia typowo wspinaczkowego. To jednak nie o design chodzi – guma ta doskonale chroni but przy uderzeniach o skały, kamienie czy… krawężniki i schody.

Ten sam element pojawia się także z tyłu buta. Pomijając już użytkowanie na szlakach – jeśli zdejmujesz “but o but” – nie wytrzesz zapiętka bo jest gumowy – bardzo dobry pomysł.

Nie do końca znam się na modzie – tak naprawdę wcale się na niej nie znam .

Nie wiem też czy kolor sznurówek jest modny czy nie.

Wiem że sznurówki są trwałe – widać że porządne a Aku do pudełka z butami dorzuciło jeszcze komplet czarnych sznurówek dla tych mnie odważnych – z czego osobiście po kilku miesiącach skorzystałem.

Ale zostańmy jeszcze chwilę przy stylu. Czarna skóra, biała nitka – zarówno ta konstrukcyjna jak i ozdobna. Jasna podeszwa Vibram z recyklingu – całość robi bardzo fajne wrażenie także dla tych, którzy na wygląd zwracają uwagę przede wszystkim.

Dodatkowe smaczki to skórzany element języka z logo Aku oraz skórzana wstawka na boku buta.

Włoski styl – nie ma co zaprzeczać.

Co jednak jest w butach najważniejsze poza materiałem wierzchnim – podeszwa. Aku wyposażył Bellamonty w sprawdzoną podeszwę firmy Vibram – Predator II Ecostep.

Podeszwa jest odporna, nie jest śliska i dodatkowo Ecostep – czyli wykonana z materiałów powtórnie przetworzonych. Fajnie że tak pozornie mała rzecz jak podeszwa może być już produkowana z materiałów z recyklingu – brawo Vibram.

Zgodnie z danymi producenta – śródpodeszwa to DOUBLE DENSITY DIE CUT EVA. O 2 różnych gęstościach i sztywności miękkiej 1.5mm Nylon z dodatkiem Die Cut Eva.

Ok, mamy podeszwę, mamy cholewkę, mamy sznurówki – co jeszcze ?

No właśnie – Goretex. But posiada membranę Goretex Performance Comfort. Membrana pozwala na zachowanie oddychalności przy jednoczesnej ochronie przed wilgocią zewnętrzną.

Nie, nie będę doktoryzował się z membran – wszyscy wiemy o co chodzi. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej skarpecie aby membrana mogła spełnić wszystkie powierzone jej role.

Co jeszcze odnośnie wnętrza buta – wkładka EVA. Czyli znów mamy topowego producenta, który dołożył swoją cegiełkę to tego modelu.

A jak to wygląda po roku użytkowania ?

Butów Aku Bellamont Suede GTX używam od ponad roku – to wystarczający czas żeby obuwie “zajechać na śmierć”.. co (niestety?) mi się jeszcze nie udało.

Praktycznie codzienne używanie z mieście, na leśnych ścieżkach ale także delikatnych górskich wyprawach. Ponadto zabawy z dzieckiem co spowodowało ze buty wyglądają tak UWAGA drastyczne zdjęcia :

Tak, drastyczne bo buty po prostu zdjąłem, położyłem na trawę i zrobiłem im zdjęcie. Tuż po kolejnym kilkukilometrowym leśnym spacerze z córką. Bez mycia, “pastowania” czy innych zabiegów – bo tych zabiegach nadal wyglądają jak nowe. Zresztą staram się to robić co kilka tygodni impregnując je przy okazji.

Podeszwa nadal jest wygodna, nie przetarła się w żadnym miejscu i nadal nie ślizga się na kamieniach. To był kiedyś (wieeeeele lat temu) problem podeszw Vibram, z którymi miałem kontakt m.in. w butach Scarpy i Lowa.

Guma na przodzie i tyle buta – nadal działa i spełnia doskonale swoją rolę ochronną.

Wypełnione membraną i skórzanym rantem wnętrze nie ma oznak użycia. Skóra jest miękka i niezniszczona. Mimo iż przyznam że tej części buta akurat w ogóle nie pielęgnuje.

But jest nadal szczelny, membrana nadal spełnia swoją rolę bo mimo codziennego użytku nigdzie się nie przetarła – wielki plus.

Dla kogo są te buty ?

Dla mnie :-) czyli dla kogoś, kto potrzebuje solidnego obuwia na codzień oraz wycieczki w nietrudnym terenie. W terenie leśnym, polnym, miejski, wiejskim, górskim – po prostu codziennym użytkowaniu z przygodowym zacięciem.

To był nasz wspólny pierwszy dobry rok i jestem pewien że nie ostatni – Polecam !

i…

i na koniec smaczek – KTOŚ, kto w fabryce posiada numer 268946 stworzył moje Aku Bellamont Suede GTX i podpisał się na języku – dziękuję Ci 268946 – dobra robota ! :-)

Edit 2021 – po czterech latach buty poddały się. Nie zrobiłem im zdjęć. Trudno było mi się z nimi rozstać więc bardzo szybko odeszły do krainy wiecznych kroków…

To były wspaniałe 4 lata.  i kupiłem identyczne :-)

Tekst powstał przy współpracy z Raven Outdoor dystrybutorem butów Aku.

ZOBACZ DOKĄD ZMIERZAMY,

co przygotowujemy

i zyskaj zniżki w zakupach.

Wystarczy wyklikać tu: