To proste pytanie może mieć wiele odpowiedzi. Można to sprawdzić dzięki trwającej kampanii „Kręć kilometry po technologię”. W tej największej w Polsce rowerowej rywalizacji bierze już udział blisko 1000 miast, a rowerzyści pokonali w sumie ponad 36 milionów kilometrów!

Na półmetku kampanii w rankingu prowadzi Gdańsk. Drugie miejsce zajmuje dużo mniejszy Wałcz, a o trzecie miejsce rywalizują Warszawa z Pabianicami. Na piątym miejscu jest Poznań. W sumie w rankingu kampanii społecznej Kręć Kilometry po technologię rywalizuje ze sobą prawie 1000 polskich miast i miasteczek.

Zaangażowanie mieszkańców w walce o symboliczny tytuł rowerowej stolicy Polski jest niesamowite. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, każdy Wałczanin przejechał już ponad 13 km. To najlepszy wynik z pierwszej piątki naszego rankingu. Liczymy, że energii nie zabraknie nikomu i walka potrwa przez całe lato” – mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Kampania trwa do końca września, więc ranking może ulegać jeszcze wielokrotnie zmianom. Zwłaszcza, że w wielu miastach zawiązują się grupy rowerzystów, które chcą powalczyć o jak najlepszy wynik. Organizowane są rajdy, wspólne przejazdy, a nawet nocne „kręcenie kilometrów”. Rekordziści w czasie jednego przejazdu pokonują nawet ponad 200 kilometrów! Ale ta akcja jest dla wszystkich, także tych, którzy pokonują dużo mniejsze dystanse. Najważniejsza jest zabawa i integracja wokół jazdy na „dwóch kółkach”.

Mały podpoznański Kórnik czy Międzychód są w naszej kampanii w pierwszej dziesiątce, tuż obok Wrocławia czy Krakowa. To dlatego, że lokalne grupy tak mocno angażują się w kręcenie kilometrów, że mogą być wzorem do naśladowania” – dodaje Justyna Łukasiewicz z Allegro.

Poza tytułem najbardziej rowerowego miasta i oczywistym korzyściami zdrowotnymi dla mieszkańców, Fundacja Allegro All For Planet przygotowała jeszcze nagrody dla zwycięzców. Są comiesięczne wyzwania indywidualne, a pięć najlepszych miast z rankingu na koniec kampanii otrzyma klimatyczne parkingi rowerowe wyposażone w samoobsługowe stacje serwisowe.

Pełen ranking aktualizowany na bieżąco znajdziecie na: https://kreckilometry.pl/

Dodatkowo, dane ze wszystkich aktywności w kampanii trafiają na portal: https://rowerowapolska.pl/ To serwis, który bezpłatnie udostępnia narzędzia do analizy ruchu rowerowego w polskich miastach. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, w jakich godzinach najczęściej jeżdżą rowerzyści? Gdzie ruch jest największy? Jaki jest najczęstszy dystans przejazdu? Wszystkie te dane umożliwiają lepsze planowanie polityki transportowej w polskich miastach, w tym przede inwestycji w ścieżki rowerowe czy parkingi.

Tekst i foto – Fundacja Allegro All For Planet