Zaznacz stronę

Korona Polski. Nie Korona Gór Polski, Korona Gór Polskich a właśnie Korona Polski.

Co to jest Korona Polski ?

No właśnie, jak w przypadku każdej innej “korony” to najwyższe szczyty Polski – tym razem nie z podziałem na pasma górskie a … województwa.

Może brzmieć to nieco zabawnie ale tak jak każde pasmo, kraina, kraj, kontynent ma swoje najwyższe szczyty tak i województwa mogę je mieć.

Choć w tym przypadku w większości trudno mówić o “szczytach” – raczej o punktach w terenie położonych najwyżej n.p.m.

Wykaz Korony Polski wg województw

Od najniższej “góry” do najwyższej GÓRY wygląda to tak:

1. woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.
2. woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
3. woj. zachodniopomorskie, Szczyt Krajoznawców 245 m n.p.m.
4. woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
5. woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
6. woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
7. woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
8. woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
9. woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.
10. woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
11. woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
12. woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
13. woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
14. woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców 1543 m n.p.m.
15. woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
16. woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.

Kilka słów o każdym z miejsc

korona polski

Czarna Góra 189 m n.p.m. leży w województwie kujawsko-pomorskim a dokładnie to w środku lasu w okolicach Kamienia Krajeńskiego – o czym nie wiedziałem, leży w paśmie Gór Obkaskich, czyli kilkukilometrowego pasma wzgórz piaszczysto-gliniastych z domieszką głazów. Tak zaczyna się Korona Polski …

Gołębia (Góra Żarska) 227 m n.p.m. w województwie lubuskim. Jak sama nazwa wskazuje wznosi się w okolicach miasta Żary. Stojąca dumnie pośród lasów zabudowana została przez przeciwpożarową wierzę obserwacyjną.

“Bez nazwy” 245 m n.p.m. w zachodniopomorskim w okolicach miejscowości Biały Bór. Niektórzy nazywają  to wzniesienie “Szczyt Krajoznawców” – nie wiem jednak czy to oficjalna nazwa…

Kobyla Góra 284 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Wielkopolski znajdujące się w okolicach miejscowości  zmyślona Parzynowska i wchodzi w skład Wzgórz Ostrzeszowskich.

Rowelska Góra 298 m n.p.m. w podlaskim – dokładnie obok miejscowości Wiżajny na Pojezierzu Suwalskim. Przez “szczyt” przebiega Droga Wojewódzka nr 651.

Dylewska Góra 312 m n.p.m. to najwyższy punkt Wzgórz Dylewskich w okolicach Ostródy, na którego szczycie ustawione zostały wieże przeciwpożarowa oraz telewizyjna.

Wieżyca 329 m n.p.m. położona obok Stężycy w woj. pomorskim to mimo iż położony najbliżej morza, siódmy co do wysokości punkt Korony Polski. Jest najwyższym punktem wszystkich pojezierzy w Polsce.

Krągły Goraj 389 m n.p.m. to najwyższy punkt województwa lubelskiego i jednocześnie trzeci co do wysokości szczyt Roztocza. Znajduje się w okolicach wsi Huta Lubycka.

Góra Kamieńska 399 m n.p.m. w województwie łódzkim. Sztuczne wzgórze usypane w okolicach Kamieńska – a usypane z wyrobisk kopalni węgla brunatnego Bełchatów. Podobno bardzo fajne miejsce na wyjazdy rowerowe ze względu na przygotowanie tras.

Altana 408 m n.p.m. – altana pod Warszawą… ;-) a serio, to najwyższy punkt województwa mazowieckiego to wzgórze, które jest częścią Wysoczyzny Kieleckiej i wznosi się między wsiami Ciechostowice i Hucisko.

Nadchodzą GÓRY :-)

korona polski

Łysica 612 m n.p.m. – jesteśmy w górach ! Świętokrzyskich. A dokładnie w woj. świętokrzyskim w okolicach miejscowości Święta Katarzyna – zresztą Góra Świętej Katarzyny to potoczna nazwa Łysicy. Szczyt wchodzi w skład Korony Gór Polski.

Biskupia Kopa 894 m n.p.m. w województwie opolskim. Góry Opawskie i ich najwyższy szczyt z zabytkową kamienną wieżą widokową. Należy do Korony Gór Polski.

Tarnica 1346 m n.p.m. w Bieszczadach czyli województwo podkarpackie. Tajemnicza i “niezadeptana jeszcze” jak całe Bieszczady.

Góra Pięciu Kopców 1543 m n.p.m. w województwie śląskim w okolicach Korbielowa. Część masywu Pilska w Beskidzie Żywieckim.

Śnieżka 1602 m n.p.m. w okolicach Karpacza – woj. dolnośląskie. Najwyższy szczyt Sudetów. Należy do Korony Gór Polski ale także Korony Europy – jako najwyższy szczyt Czech.

Rysy 2499 m n.p.m. – królowa polskich Tatr w woj. małopolskim – najwyższy szczyt Tatr, najwyższy szczyt Polski i najwyższy szczyt Korony Polski. Wchodzi w skład Korony Gór Polski oraz Korony Europy.

Korona Polski – mapa

Po co komu kolejna “KORONA” ?

Według mnie aby mieć okazję do ruszenia się w domu, gdy w duchu jesteśmy ZDOBYWCĄ a nie jakimś tam zwykłym turystą. A jak wiadomo każdy powód jest dobry aby wyjść z domu i pobyć trochę “w terenie”…

ZOBACZ DOKĄD ZMIERZAMY,

co przygotowujemy

i zyskaj zniżki w zakupach.

Wystarczy wyklikać tu: