Zaznacz stronę

Obsługa napędu 4×4 w Space Gear (L400 delica) ze skrzynią manualną (nie Super-Select).

Kupujemy samochód terenowy po to by jeździł w terenie. Ważne więc aby oprócz samego wyposażenia w skrzynię rozdzielczą – urządzenie to działało a my powinniśmy wiedzieć jak je obsługiwać.

Mój Space Gear 4×4 wyposażony jest w skrzynię Easy-Select

(nie super select jak np. modele Delica z silnikami 2.8 diesel) czyli na dźwigni “napędów” znaleźć można pozycję 2H-4H-4L.

W moim Space Gear 4×4 wygląda to tak:

2H – czyli jedziemy z napędem tylko na tył.

W normalnym położeniu auto posiada napęd na tył, czyli drążek zmiany biegów ułożony jest w pozycji jak poniżej czyli maksymalnie do tyłu.

Sygnalizuje to lampka na desce rozdzielczej, która co najmniej obrazowo pokazuje które koła są napędzane :-)

4H – czyli napędzamy 4 koła.

W momencie gdy chcemy aby auto napędzane było na 4 koła, wystarczy popchnąć drążek do przodu.

Co bardzo ważne – pierwsze włączenie napędu 4×4 powinno odbyć się na postoju – przy wciśniętym sprzęgle. Pozwoli to na dopięcie “sprzęgiełek” przedniej osi – a dokładnie prawej półosi. Czyli aby ruch z wału napędowego nie dochodził tylko do mechanizmu różnicowego przedniego mostu ale także dalej – na same koła :-)

Mitsubishi rozwiązało to w fajny sposób – dodatkową kontrolką.

Oprócz okazania czterech napędzanych kół na desce – pojawia się też podświetlona kontrolna z napisem “wheel lock”.

Od teraz – gdy wszystkie cztery koła i ta kontrolka jest podświetlona, możemy mieć pewność że nasz samochód napędzany jest na 4 koła.

Co ważne – kontrolka “wheel lock” – oznaczająca zapięcie “sprzęgiełek” mówi nam też o tym że do prędkości 80km/h – możemy w dowolnym, momencie – po wciśnięciu sprzęgła zmienić napęd z 4×4 na 2×4 i odwrotnie.

Tu np. przód jest dopięty, ale napędzane są tylko tylne koła:

4x4_easy-sellect

4L – czyli jazda “na reduktorze”.

Ostatnią pozycją na dźwigni tzw. “reduktora” jest właśnie reduktor.

Pozwala nam on na zmianę przełożeń czyli zwolnienie prędkości obrotów wału o połowę. Nasz samochód będzie szybciej się rozpędzał, łatwiej pokonywał przeszkody i co ważne będzie robił to bez obawy o spalenie sprzęgła – na reduktorze po prostu ułatwiamy sobie jak i autu poruszanie się w trudnym terenie.


Sam reduktor nie posiada dodatkowej kontrolki – konstruktorzy z kraju kwitnącej wiśni doszli do wniosku że samo jego działanie jest wystarczającą “kontrolką” .. :-) Nie tylko sama obsługa napędu 4×4 ale i komunikacja kierowca-samochód powinna być przecież prosta :-)

W skrzyni którą posiadam nie można jeździć z zapiętym napędem 4×4 po twardych i dobrze przyczepnych nawierzchniach.
Możemy z napędem na cztery koła poruszać się po szutrach, piasku, śniegu, błocie – słowem wszędzie tam, gdzie koła podczas skręcania mogę się uślizgnąć – a czemu – to najlepiej pokazuje ten filmik:

Jak widać, to proste auto i obsługa napędu 4×4 w Mitsubishi Space Gear 4×4 nie powinna stanowić kłopotu…

Oprócz obsługi, pamiętać należy o tym aby skrzynia była zawsze sprawna, szczelna a w środku znalazł się porządny olej – pozwoli to na jej długą bezawaryjność – easy-select jest podobno dzięki swej prostocie prawie “niedozajechania” – wystarczy tylko dbać aby działała tak, jak przewidział to producent.

Na zdjęciach niestety moje auto jest nieco zakurzone – wykonane były jeszcze przed wszelkimi pracami i modyfikacjami podczas “pierwszej jazdy testowej”.

 

ZOBACZ DOKĄD ZMIERZAMY,

co przygotowujemy

i zyskaj zniżki w zakupach.

Wystarczy wyklikać tu: