Zaznacz stronę

Polska rodzinna, to od jakiegoś czasu nasz sposób na wspólne podróżowanie.

Dwie dziewczynki, 2 letnia i 4 miesięczna pozwalają nam w tym roku na zwiedzanie i podróżowanie dużo spokojniejsze i z myślą o dzieciach.

Wydawnictwo Pascal, wychodzi nam nieco na przeciw bo do sprzedaży trafia właśnie przewodnik dla podróżujących rodzin:

Polska rodzinna

Może to niezbyt odkrywczy tytuł ;-) jednak w 100% oddaje to co można w nim znaleźć.

Pomysł jest prosty – bierzemy mapę Polski i znajdujemy atrakcje, które ciekawe mogą być zarówno dla najmłodszych jak i ich rodziców.  Wszystko to z podziałem na województwa, by łatwiej można było planować wycieczki.

A nazbierało się tego… 365 atrakcji – czyli dla żyjących w ciągłej podróży:

Cały okrągły rok wycieczek

jeśli jedną atrakcję odwiedzać będziemy każdego dnia.

Ale oczywiście schodzimy na ziemię i sprawdzamy co przygotował nam Pascal.

Jak pisałem, książka podzielona na województwa i w każdym z nich uproszczona mapa z indeksem atrakcji oraz ich dokładnym opisem:

Każde z opisanych miejsc to oczywiście skrót i pewnie dla fanatyków niektórych dziedzin niewyczerpujący jednak dla ogólnego przygotowania trasy wycieczki wg mnie w zupełności wystarczający.

To przecież po to będziemy odwiedzać te miejsca aby dowiedzieć się więcej i pokazać maluchom najciekawsze punkty.

Co ważne – w książce znajdziemy linki do stron internetowych miejsc. Część z nich może okazać się sezonowa lub nieczynna np. w godzinach wieczornych czy wczesno-porannych.

Książce umieszczone są też QR-kody, które po zeskanowaniu przeniosą nas bezpośrednio na te witryny.

Jak korzystamy z przewodnika ?

Kierunek wyjazdów zazwyczaj planujemy wcześniej – czy będą to Kaszuby, Mazowsze czy Podhale ustalamy w “dorosłym” gronie zanim sięgniemy do książki.

Jednak gdy przechodzimy do planowania samej wycieczki, wtedy książka staje się niezastąpiona.

Trasę przejazdu przecież ustalamy też biorąc pod uwagę “maluchy”. Czemu zatem nie zaplanować “wybiegania” czy rutynowego karmienia z ciekawym miejscu a nie na parkingu stacji paliw ?

Tym sposobem podróż z Gdańska do Zakopanego możemy zaplanować zatrzymując się (oprócz tankowania samochodu) tylko w atrakcyjnych dla dzieci miejscach – często bardzo blisko autostrady.

I tak zaczynamy od Dino Parku w Malborku, przez Żywe Muzeum Piernika w Toruniu przez Krainę Świętego Mikołaja w Kołacinku i Park Miniatur w Częstochowie.  Następnie Ogród Botaniczny w Mikołowie, Park Wodny w Krakowie i Mini Zoo w Inwałdzie – po cel podróży – Zakopane.

Atrakcji aż nadto – na jeden dzień dla dorosłego to naprawdę dużo wrażeń. Dla dzieci, taka trasa to czasem nawet dwa dni podróży a może i więcej. Czy nie warto właśnie w ten sposób zacząć planować swoje wyjazdy ?

Wyjazd w góry z Trójmiasta z dziećmi to podróż – podróż ze względu na czas i odległości. Warto więc sprawdzić jak wygląda planowanie weekendowych i jednodniowych wypadów.

Polska rodzinna w weekendy

Nie oszukujmy się – wygląda dokładnie tak samo, przecież planujemy trasy więc tym razem zaplanujmy je tak, aby prowadziły od atrakcji do atrakcji.

W tym przypadku bardzo pomaga podział na województwa – które dodatkowo w książce posiadają różne kolory – więc np. w pomorskim kolor zielony a w małopolskim fioletowy.

Co jeszcze dostajemy ?

Są mapki, są opisy, są adresy www i qr kody, są zdjęcia ale jest też indeks miejscowości  indeks oraz kilka treściwych tekstów poradnikowych. “Pięć powodów na których (nie)warto wyjeżdżać na wakacje z dziećmi” Magdy Jasińskiej z bloga mamineskarby.pl czy “Rzeczy, które umiesz robić gdy jesteś rodzicem” Bożeny Jędral z bloga mama-trojki.pl . Dla nie przekonanych do podróżowania z dziećmi, polecam rozpoczęcie lektury właśnie od “dodatkowych” tekstów ;-)

Czy warto kupić tę książkę ?

Polska rodzinna jest dla nas idealną inspiracją ku planowaniu szybkich wypadów jak i dłuższych podróży z dziećmi. Możemy traktować ją jako przewodnik z myślą TYLKO o dzieciach lub jako uzupełnienie tras całej rodziny – to naprawdę fajnie działa.

Opisy miejsc są wystarczająco wyczerpujące aby podjąć decyzję o odiwedzeniu miejsca bądź nie.

Kolorowe zdjęcia są miłym uzupełnieniem – szczególnie dla starszej córki – książka trafiła więc do jej “biblioteczki” ;-)

Książka ma niestety minus, który osobiście już przebolałem ale brakuje mi mapy całej Polski z zaznaczonymi WSZYSTKIMI atrakcjami a nie tylko mapki poszczególnych województw.

Książkę kupić już można w najlepszych księgarniach – a gdzie w tej chwili jest najtańsza, znaleźć można np. w porównywarce cen sklepów internetowych.

Rodzinnie polecamy !

mimo iż czasem, nawet najfajniejsze atrakcje nie są tak fajne jak przesypywanie paluszkami piasku na bocznej drodze… :-)

ZOBACZ DOKĄD ZMIERZAMY,

co przygotowujemy

i zyskaj zniżki w zakupach.

Wystarczy wyklikać tu: